Son Haberler
Anasayfa / Tektaş Yüzük / TOPRAĞIN GÖZYAŞI: ELMAS

TOPRAĞIN GÖZYAŞI: ELMAS

Elmas her kadının gönlünde yatan büyülü bir sözcük. İsminin eski Yunancada ‘Adamas’  yani fethedilmez manasına gelmesi tesadüf sayılmaz sanırım. Peşinde koşulan kanlı elmas hikayeleri tapınaktan çalınan lanetli elmasları bir kenara bırakırsak; günümüz kadının da gönlünü fethetmekte etkili bir araç. Bildiğimiz saf karbonun yüksek basınç altında yüksek ısılarda yapısını değiştirmesiyle oluşmuş bir taş elmas… Elmasın çokca işlenmiş haline ‘pırlanta‘ adı veriliyor. Aslında ikisi de aynı şey; tek fark işçilik farkı. Pırlanta daha çok faset içeriyor. Hangi meslek ve konumdan olursa olsun; her kadın bir pırlantaya sahip olmak ister. Bu pırlanta güzel sözlüklerle kendisine sunulsun ister. Günümüz bir çok seçenekler mevcut; her firma kendi ürünlerini piyasaya sürmekte.

Blue Diamond 300x210 TOPRAĞIN GÖZYAŞI: ELMAS

Tektaş alırken dikkat etmeniz gereken noktalar; eğer söz konusu pırlanta ise; alacağınız taşın size sunulacak bir sertifikası olmalı; bu sertifikada taşın ağırlığı rengi berraklığı kesim şekil gibi bilgileri içermelidir. Elmasın ağırlığı karat cinsinden ifade edilir. Bir karat 0,2 gramdır. Alacağınız taşın fiyatı; karatına ve taşın berraklığına göre değişir. Çeşitli taş kesimleri olmakla birlikte; son yıllarda ‘beş taş’ denilen montürler; siyah elmasın pırlanta yani berrak elmasla birlikte kullanıldığı modeller  çok revaçtadır. Size düşen güvenilir firmalardan mümkünse ‘Gemoloji Enstitüsü’ sertifikalı taşlardan tek taş modeli seçmenizdir. Tek taş modelleri son yıllarda yeniliklerle artmıştır. Özellikle siyah elmaslı tek taş modelleri veya neredeyse işlenmemiş bir elmasla olan modeller küçük taşların bir araya getirilip; tek taş görünümünde sunulduğu hesaplı modeller tek taşta sunulan  yenilikler arasındadır.

Firmaya ve alacağınız taşın renk, berraklık ve ağırlığına göre de fiyatları değişmektedir. Söz konusu pırlanta ise; örneğin 0.09 karatlık bir tek taş pırlanta yüzük 669 TL. gibi bir rakama edinilebiliyorken; 0.24 karat bir yüzük 890 TL’ye alınabilmektedir. Bunun yanında; 1450 veya 1500 TL civarı bir rakamlarda seyreden fiyatların yanı sıra daha üst rakamlar da mevcuttur. Tek taş modelleri; alacağınız taşın renk ve berraklığına göre farklı fiyatlandırılır. Alırken; aklınızdan bunu çıkarmamanız gerekir.  

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


− 5 = iki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>