Son Haberler
Anasayfa / Tektaş / Tektaş Seçiminin Püf Noktaları

Tektaş Seçiminin Püf Noktaları

tektas Tektaş Seçiminin Püf Noktaları

Hayatınızın kadınını bulduğunuza inanıyor ve ona sürpriz bir evlilik teklifi yapmak istiyorsunuz. Evlilik teklifi denilince güller, güzel bir yemek ve elbette ki tektaş yüzük hediyesi akıllara gelmektedir. Evlilik teklifi yapmadan önce alacağınız tektaşı belirlemeniz çok önemli. Tektaş seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sizin için sıraladık.

Öncelikle tektaş pırlanta seçiminde öne çıkan konular, 4C özellik olarak bilinen karat, kesim, renk ve berraklık seçenekleridir. Alacağınız pırlantanın karatı, taşın ağırlığını ifade etmektedir. 1 karat 100 noktadır. Örnek vermek gerekirse; 0.25 karat ise 25 noktadır ve ¼ karattır. Pırlanta ne kadar renksizse, o kadar değerlidir. Pırlanta renk derecelerinde D en kaliteli olup, harfler ilerledikçe renk kalitesi azalmakta ve buna bağlı olarak fiyat düşmektedir. D-G arası pırlantaların renk açısından en ideal seçimler olacağını söylemek mümkündür. Berraklık ise F-IF en iyi dereceler olmakla birlikte, VVS ve VS de tatmin edici özelliktedir. Pırlantanın ışıltısının en iyi şekilde yansıtılmasını sağlayan bir konu da kesim özellikleridir. İdeal kesim, ışığı en güzel şekilde yansıtmakta olup, yuvarlak kesim de sıklıkla tercih edilmektedir.

Sertifika

Tektaş pırlanta seçerken en önemli konulardan birisi de ürünle birlikte sertifika verilip verilmediğidir. Pırlanta alırken ürünün orijinalliği ve 4C özellikleri sertifika ile ortaya koyulmaktadır. Bu nedenle tektaş pırlantanın sertifikalı ürün olup olmadığına alışveriş sırasında dikkat etmenizi öneririz.

Ölçü Seçimi

Sevdiğiniz kadına alacağınız tektaş pırlanta yüzük için onun parmak ölçülerini bilmeniz ya da en azından tahmin etmeniz gerekmektedir. Ölçü belirlerken sevdiğinizin bir yüzüğünü yakınlarından temin ederseniz ölçüyü bulmanız kolaylaşacaktır. Ancak böyle bir imkanınız yoksa, yüzük ölçüsünün uymaması durumunda ölçü değişimi garantisi veren bir kuyumcu tercih etmeniz yerinde olacaktır. Son olarak kadınların parmağına çoğunlukla standart ölçü uymakta olduğu için ölçüyü standart seçmeniz de işinizi kolaylaştıracaktır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


9 + bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>