Son Haberler
Anasayfa / Tektaş / Tektaş Pırlanta Seçimi

Tektaş Pırlanta Seçimi

tektas pirlanta secimi 300x271 Tektaş Pırlanta Seçimi

Elmas doğada eşi benzeri bulunmayan ve hiç bir şeyin zarar veremeyeceği kadar sağlam bir doğal taştır. Tektaş pırlanta aşkın, bağlılığın, ve eşsizliğin simgesi olarak bilinir ve evlenmeyi düşünen erkeklerin aklına gelen ilk şeydir, kadının ise rüyalarını süsler. Hikaye tektaşın yüzük parmağına takılmasıyla anlam kazanır aslında. Sadakat anlamı taşır, sevginin kalıcılığını barındırır içinde. Bu nedenle değeri gün geçtikçe artmaktadır dolayısıyla da tektaş, eşi ve benzeri olmayan güçlü bir aşk’ ı simgeler.

Elmasın kubbe biçiminde olan kesim şekline pırlanta denir. Pırlanta seçerken dikkat edilmesi gereken en bilindik teknik bilgiler; Kesim, Renk, Berraklık, Karat ağırlığıdır. Özetleyecek olursak, Kesimin inceliği pırlantanın ışığı yansıtma oranını belirler. Göz kamaştırıcı ışıl ışıl pırlantalar bu sayede ortaya cıkar. Kesimin kalitesi pırlantanın değerini büyük ölçüde etkiler.

Renk unsurunda ise, Pırlanta genel anlamda renksiz gibi görünse de dikkatli incelendiğinde aradaki ton farkları belli olacaktır.Beyaz ışık altında yapılan tespitler en doğru sonucu verir. Bir pırlanta nekadar renksizse değeri o kadar fazladır. Berraklıkta pırlantanın değerini belirlemede önemli bir unsurdur. Pırlanta da doğal oluşum süreci boyunca lekeler meydana gelir. bu lekeler pırlantadan yansıyacak ışığı etkilemektedir. Ne kadar az lekeli olursa o kadar fazla ışık saçar.
Karat pırlantanın ağırlık ölçüsüdür. Pırlantanın karadı büyüdükçe boyunda da gözle görülür büyüne olur. Seçim yaparken en kolay karat ağırlığı incelenir. Karat ölçümünde her karat 100 eşit puana bölünerek işlem yapılır. Yani yarım karatın puanı 50′dir 0.50 ct şeklinde ifade edilir.

Son zamanlarda tektaş pırlanta yüzük seçenekleri o kadar arttı ki seçim yapmak ta bir o kadar zor olmaya başladı. Beyaz altın çok tercih edilen olsa da Sarı altın üzerine yapılan tektaşlar son dönemde favoriler arasına girmeye başladı. Tek taş yüzüklerin tasarımlarında da oldukça ilgi çeken modeller bulunmaktadır. Mesela biraz hareket katmak isteyenlerin tercihi; kıvrılan, parmağı saran bir tek tas olabilir. Parmağınızı saran ve ışıltılar saçan bir yüzüğü keyifle taşımak isteyeceksiniz.
Alışılmışın biraz dışına çıkan damla modellerde tercih edilenler arasındadır. Hem tasarıma farklı bir bakış açısı getirir hemde dikkat çekici ve yenilikçi görüntüsüyle göz doldurur. Sözün özü bu kadar çok alternatifin içinde işiniz kolay olmayacak.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


yedi × = 42

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>