Son Haberler
Anasayfa / Tektaş / Tek Taş Yüzük Fiyatları

Tek Taş Yüzük Fiyatları

Tek taş yüzük, tek taş kolye, tek taş küpe gibi takılar hakkında araştırma yapmaya başladıysanız, bu ürünlerin fiyatları arasında geniş bir yelpazeye rastlamışsınızdır kesinlikle. Size basit olarak anlatmak gerekirse burada fiyatlar 4 özelliğe göre belirlenmekte. 4 Etken; kesim, renk, berraklık ve karat’dır. Tabi bir de bunun yanında işçilik, marka, kalitede fiyata etki eden diğer yan faktörler. Yeri geldiğinde reklam harcamalarını bile fiyata yansıtan firmalar bulunmakta.

Kısaca 4C olarak tabir edilen kesim, karat, renk ve berraklık niteliklerinin pırlanta fiyatları üzerinde ne kadar etki sağladığını öğrenmek çok zor değil. Gene burada da bütçeniz doğrultusunda etkilerini görebilirsiniz.tek tas yuzuk 300x189 Tek Taş Yüzük Fiyatları

Mesela büyük bir taş istiyorsanız fakat bütçeniz düşükse, taşın renginden ve berraklığından feragat edebilirsiniz. Bu konuda size en iyilerden bahsedelim. Pırlanta‘da en iyi renk değeri D’dir. Berraklık ise en yüksek değer olarak IF’yi alır. D renginde ve IF berraklığında bir taş optimal kesim olarak tanımlanabilir. Sizde bütçenize göre bu sınıflardan yola çıkarak pırlantanızı seçebilirsiniz.

Renk, berraklık ve karat özelliklerini belirlediniz. Tabi bir de bu taşın size yani son kullanıcıya gelene kadar geçtiği aşamalarda üzerine eklenen fiyat söz konusu. Burada dikkat edeceğiniz nokta satın alacağınız yerin direk üretim olması.

Unutmayalım, sonuçta bu taşlar toprakta ham halde bulunuyor ve bizim gördüğümüz şaşalı şekillerde çıkmıyor topraktan. Çıkartılmasından işlenmesine kadar bu şekile gelmesi sırasında ki işçilik ve operasyonel masrafları illa ki fiyatların üzerine eklenecektir. Ucuza alacağız derken bazı emekleri de boşa çıkartmaya çalışmamak gerekir.

Tek taş yüzük fiyatları için dikkat edeceğiniz bir diğer nokta da taşın ne kadar nadir bulunduğudur. Örnek verecek olursak, 2 karatlık bir elmas 0.50 karatlık bir elmasa göre doğada daha nadir bulunur. Renk, berraklık ve kesim değerlinin benzer olduğunu varsayarak düşünelim. 0.50 karat bir elmas 1000 TL ise 2 karatlık bir elmas 10.000 TL olabilir. Kısacası taşın büyüklüğü ile fiyatı birebir doğru orantılı değildir.

Bu örnekler haricinde renk, berraklık ve kesim şekli, kalitesi de fiyata etki eden faktörlerdendir. 0.20 karat D rengi bir pırlantayla 1 karat H rengi bir pırlanta aynı fiyata denk gelebilir. Yani 4C maddelerinden her biri taşın fiyatına eşit etkiler yapmaktadır.

Size verebileceğimiz en büyük tavsiye, herşeyden önce bütçenizi net belirlemeniz ve özellikle günümüzün yaygın alışveriş aracı interneti kullanarak fikir edinmenizdir. Mağazaları da gezmeyi unutmayalım, sonuçta ekran gördüğünüz bir pırlantanın boyutu size daha büyük bir taşmış gibi gelebilir. Mutlaka mağazalardan beklentilerimizi görelim ve öyle internetten sipariş verelim.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


7 + = ondört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>