Son Haberler
Anasayfa / Tektaş / Tek Taş Yüzüğün Anlamı nedir?

Tek Taş Yüzüğün Anlamı nedir?

Tek Taş Yüzüğün Anlamı

Evlilik teklif etmeden önce, evlilik teklifi sırasında vereceğiniz (ya da alacağınız) pırlanta nişan yüzüğü hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak ilginizi çekebilir. Geçmişe baktığımız zaman Avusturya Arşidük’ünün Mary’e verdiği M harfi şeklinde konumlandırılmış pırlantalarla bezenmiş altın yüzüğün tarihte adı geçen ilk “pırlanta nişan yüzüğü” olduğu bir çok kaynakta yazılmıştır. O zamanlarda aşk tanrısı diye bilinen Eros’un oklarının ucunda da elmas olduğuna ve pırlantanın kalpleri fethetmek için en iyi gereç olduğuna inanılmaktaymış.

Elmas’ın İngilizcesi olan “Diamond” kelimesinin Yunancada yenilmez ve sonsuz anlamına gelen “Adamas”tan ürediği söylenmektedir. Nişan yüzüğünün sol ele takılma sebebi ise eski Mısır’a kadar dayanmaktadır. Antik çağlarda Mısırlılar bu parmak üzerinden kalbe kadar giden ve sevenlerin kalplerini birbirine bağlayan bir damar olduğuna inanmaktaymış.tek tas pirlanta yuzuk 300x150 Tek Taş Yüzüğün Anlamı nedir?

Asırlarca hatta binlerce senedir kabul gören bir diğer inanç ise elmasın üzerinde bulunduğu kişiye bazı doğa dışı güçler kazandırdığıdır. Eski çağlarda savaşa giden ülke Krallarının zırhlarında ve kılıçlarında da kendilerini düşmandan koruyacağını düşündükleri ve inandıkları elmaslar ve diğer değerli taşlar bulunmaktaydı. Antik yunan zamanlarında elmasın tanrıların göz yaşı damlası ve içerisinde görülen ışık yansımalarının ise aşkın ateşi olduğu batıl inancı oldukça yaygındı.

Antik çağlardan bugüne kadar aşkın sembolü olan pırlanta orta çağlarda zengin kesimlerin tutkusu halindeyken Afrika’da bulunan yeni elmas maden ocakları ile birlikte halk içerisinde de yaygınlaşmaya başladı. Tabi elmasın yaygınlaşması ile birlikte artan talep ile doğru orantılı olarak elmasın kesimi, biçimi, rengi ve boyutu daha çok önem arz etti.

Doğada yer alan en katı ve eşsiz taşlardan biri olan elmastan imal edilen tek taş yüzük bugünlerde aşkın, sevginin ve sonsuzluğun bir anlatış biçimi olarak evlilik teklifi sırasında gelin adaylarına sunuluyor. Kendi ülkemizde taze bir ürün olmasına rağmen neredeyse gelenek haline gelen tek taş yüzük hızlı bir şekilde kabul gördü ve bugünlerde bir çok pırlanta markası yüzlerce tek taş yüzük modeliyle bu sektörde hizmet vermektedir.

Dünya üzerinde bulunan en katı mineral olan elmasın özel kesim yöntemleriyle işlenerek pırlantaya çevrilmesi ve değerli madenlerden meydana getirilen yüzüklerin üzerine konumlandırılmasıyla meydana gelen tek taş yüzükler ülkemizde son 10 yıldır satışa sunulmasına ve 5 yıldır gündemi artmasına rağmen yılda 1 milyar doların üstünde bir satış hacmine ulaşmış bir sektör haline gelmiştir. Bunun ana nedenlerinden bir tanesi üstünde tek taş bulunan bir yüzüğe neredeyse hiçbir kadının olumsuz cevap verememesidir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


beş − = 3

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>