Son Haberler
Anasayfa / Tektaş Yüzük / Safir Taşı

Safir Taşı

safir Safir Taşı

Tarih boyunca kralların kullandığı bir mücevher olan safir, en değerli taşlardan biri olma özelliği taşır. Elmas gibi sert bir taş olan safir, ışıltılı ve camsı parıltılara sahiptir. Elmastan sonra en sert taş olarak kabul edilen safir, ışıl ışıl yapısı nedeniyle çok kıymetlidir.  Genel olarak mavi, gri ve yeşil tonları barındıran mavi renklerin bir araya geldiği orijinal renge sahiptir. Mavinin en güzel tonlarına sahip olan bu kıymetli cevher, “Gök Yakut” ve “Göklerin Taşı” gibi isimlerle de anılır. Düz kesimli parçalar ışığa tutulduğunda içerisinde üç ışınlı ve altı uçlu yıldız görülmekte olup “Yıldız taşı” olarak adlandırılmasına neden olmuştur.

En değerli safirlerin Hindistan’da bulunduğu belirtilir. Dünyanın en büyük safirleri New York Doğal Tarih Müzesi’nde bulunan “Hindistan Yıldızı” ve Washington DC’de bulunan “Asya Yıldızı” isimli parçalardır. Kişiye pozitif enerjiler verdiğine yönelik yaygın bir görüş bulunduğu için tarih boyunca batı ülkelerinde kralların kullandığı bir mücevher olmuştur. Eskiden krallar safir taşını görünür şekilde boyunlarına asarlar ve kötü enerjilerden korunduklarına inanırlardı. Osmanlı Devleti zamanında padişahlar tarafından kullanılmış ve ihtişamın göstergesi olarak kabul edilmiş mücevherler arasında yer almıştır.

Günümüzde halen kıymetli  ve pahalı mücevherler arasında yer almaktadır. Ender rastlanılan bir taş olması kadar ışıltısı nedeniyle aşkı yansıttığı düşünülmekte ve evlilik tekliflerinde kullanılmaktadır. Safir tektaş yüzük modeller genellikle pırlanta ile birlikte işlenmiş eşsiz parçalar haline dönüşmektedir. Çoğunlukla 18 ayar altın ile birlikte tasarlanan safir tektaş yüzükler en değerli hediye alternatifleri arasındadır. Farklı bir havası bulunması nedeniyle klasik tektaşlardan sıkılanlar için seçkin bir model alternatifi haline gelmektedir. Tek ya da çok taş detaylı şekilde tasarlanan mücevherlere ayrıcalık kazandırdığı görülmektedir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


− iki = 6

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>