Son Haberler
Anasayfa / Düğün Hazırlıkları / Kına Gecesi Gelenekleri

Kına Gecesi Gelenekleri

kina gecesi Kına Gecesi Gelenekleri

Kına geceleri asırlardır önemini ve özelliği kaybetmeden her düğün öncesi gerçekleştirilmektedir. Kına gecesi düğün gününden bir gün öncesinde yapılan bir çeşit eğlence törenidir. Kına gecesi farklı adetler ile yapılabilmektedir. Bazı kına gecelerinde sadece gelin adayı ve kadın davetliler bulunurken bazılarında ise erkek davetlilerde bulunmaktadır.

Kına gecelerinin rutin gelenekleri nelerdir? Bu geleneklere bir göz atalım;

Bindallı Giymek

Üzerinde çeşitli işlemeler bulunan rengarenk görüntüye sahip, ipekli kumaş elbiselerdir. Kına gecelerinde genellikle kırmızı rengi tercih edilir. Fakat günümüzde diğer renklerin kullanımı da yaygındır. Bindallı giymek, kına gecelerinin olmazsa olmazlarındadır.

Kına Tepsisi

Kına gecelerinin en ünlü şarkısı ‘Yüksek yüksek Tepelere’ eşliğinde, gelinin etrafında dönerek gerçekleştirilen ritüelin baş kahramanıdır. İçerisinde kına taşımı yapılacağı için uygun bir kına tepsisi seçimi yapmalısınız.

Kına Gecesi Ağıtları

Kına gecesi ağıtları genellikle gelin adayını hüzünlendirmek için konuklar tarafından söylenen ezgilerdir. Oldukça duygulu bir şekilde yakılan ağıtlar eşliğinde kaynana, gelin adayının avucuna altın koyar. Avuca altın koyma işleminden sonra gelinin eline kına yakılır.

Kına gecelerinin bu ritüel aşamaları bazen yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Ama yine de kına gecelerinin en bilinen ve yapılan aşamaları bunlardır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


9 − yedi =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>